ریزش مو یک مشکل شایع است که هم خانم ها و هم خانم ها با آن روبرو می شوند ، جایی که موهای آنها از طاسی ، ریزش مو یا ریزش موی کم پشت ، پراکنده می شوند. به آرامی بروز می کند و گاهی اوقات حتی آن را به عنوان یک مشکل تلقی نمی کنید تا اینکه موهای خود را کاملاً از دست دادید.

 
کشف اینکه موهای خود را گم می کنید می تواند باعث وحشت ، استرس و سردرگمی در مورد کارهایی شود که باید انجام دهید. با وجود بسیاری از محصولات موجود در بازار که نوید رشد مو را می دهند ، انتخاب برخی مواقع دشوار است.
 
 
در حالی که بسیاری از محصولات نوید خوبی گیاهان را می دهند ، با توجه به تمام مواد شیمیایی موجود در ساخت آن ، نمی توان از اثرات یک محصول روی پوست سرتان شناخت. پس چرا فقط به سمت گیاهان روی ندهیم؟
 
استفاده از گیاهان دارویی برای معالجه ریزش مو و تقویت رشد مو قرنها قبل از تصور محصولات تجاری ، متداول بوده است. در حالی که محصولات تجاری نوید خوبی یک ماده طبیعی را می دهند ، اما با مواد شیمیایی پر شده اند. این امر استفاده از گیاهان را به یک راه حل مطلوب تبدیل می کند.
 
گیاهان مختلف زیادی برای رشد مو استفاده می شوند و هرکدام دارای خواص بی نظیری هستند که آنها را به عنوان ترکیبات ایده آل در رژیم مراقبت از مو خود قرار می دهد.
 
 
گیاهان برای رشد مو
آملا یا انگور فرنگی هندی
شیکاکی
Reetha یا Soapnuts
حنا
متی یا شنبلیله
برهمی
Neem
اسب اسب
بهرنجراژ
اسطوخودوس
دانه کتان
گزنه
اره پالمتو
تقویم
کامفری
بابونه
آرنیکا
گوتو کلا
قاصدک
گواهینامه
یوکا
هاپس
نعناع تند
کاسیا
مارشملو
آویشن
جعفری
آبرنگ
مورینگا
مادنهایر
1) آملا یا انگور فرنگی هندی
1) -آملا-یا-هندی-گوزن پینیت
تصویر: iStock
 
نام علمی: Phyllanthus Emblica
 
Amla ، همچنین به عنوان انگور فرنگی هندی نیز شناخته می شود ، میوه ای است که با ویتامین C و چندین آنتی اکسیدان دیگر وجود دارد که به تولید کلاژن کمک می کند (1). کلاژن سرعت رشد مو را افزایش می دهد و رشد قوی مو را تضمین می کند. پودر آملا خشک را می توان با روغن نارگیل مخلوط کرده و روی موهای خود بمالید. همچنین می توانید پودر را با آب ترکیب کنید تا خمیری تشکیل شود. خمیر را می توانید به عنوان ماسک مو روی موهایتان بمالید. بگذارید حداقل 30 دقیقه بماند و بعد آن را با آب خنک بشویید.
 
 
مزایای Amla:
رشد مو را تقویت می کند
رنگ موی مو را کاهش می دهد
به بیماری شوره سر و پوست سر کمک می کند
به عنوان نرم کننده مو عمل می کند
 
بازگشت به TOC
 
2) شیکاکی
 
2) -ShikakaiPinit
تصویر: iStock
 
نام علمی: Acacia Concinna
 
Shikakai از پوست ، برگ و غلاف درخت Shikakai گرفته شده است. پودر آن به تقویت مو ، کنترل شوره و کمک به تمیز کردن پوست سر کمک می کند (2). بیشتر به همان روش Amla استفاده می شود. می توان از آن به صورت پودر شده با روغن حامل مانند نارگیل استفاده کرد ، یا می توان با مخلوط کردن پودر شیکاکای در آب برای ایجاد خمیر به عنوان ماسک مو استفاده کرد. میوه خشک Shikakai نیز در تهیه آب پاک کننده آماده می شود تا یک پاک کننده شفابخش تهیه کند. این یکی از گیاهان مؤثر است که باعث تقویت رشد مو می شود.
 
مزایای Shikakai
سلامت پوست سر شما را پاک و بهبود می بخشد
شوره سر را کنترل می کند
رشد مو را تقویت می کند
ریشه های مو را تقویت می کند
بازگشت به TOC
 
3) آجیل Reetha یا صابون
3) -Retetha-or-Soap-nutPinit
تصویر: iStock
 
نام علمی: ساپیندوس
 
Reetha در صدر لیست گیاهان طبیعی است که باعث رشد مو می شود. Reetha ، همچنین به عنوان آجیل صابون شناخته می شود ، میوه هایی هستند که خشک شده و به صورت کامل یا به شکل پودر استفاده می شوند. از میوه درخت Reetha برای ساخت صابون برای مدت طولانی استفاده شده است ، و این جایی است که نام آنها ، آجیل صابون از آن گرفته شده است. Reetha در آب جوش خیس شده است ، و مایع حاصل از آن برای تمیز کردن موها استفاده می شود. این یک درمان موثر برای ریزش مو است.
 
مزایای Reetha:
فولیکول های مو و پوست سر را تغذیه می کند
رشد مو سالم را ترویج می کند
پوست سر را پاک می کند
خواص ضد التهابی با عفونت ها مبارزه می کند.
بازگشت به TOC
 
4) حنا
4) -HennaPinit
تصویر: iStock
 
نام علمی: Lawsonia inermis
 
حنا معمولاً برای رنگ آمیزی مو است ، اما همچنین برای سلامت کلی موهای شما شگفتی هایی ایجاد می کند. این ماده دارای خواص ضد باکتریایی ، ضد میکروبی و قابض است (3). روغنهای اضافی را از پوست سر خارج کرده و از گرفتگی جلوگیری می کند. برگهای حنا پودر شده ، با آب مخلوط می شوند و چند ساعت استراحت می کنند. سپس خمیر را روی موها بمالید و برای چند ساعت در آن بگذارید. با آب شستشو می شود.
 
مزایای حنا:
رنگ مو طبیعی
موهای روغنی را درمان می کند
سطح pH پوست سر را احیا می کند
آسیب را ترمیم می کند
بازگشت به TOC
 
5) متی یا شنبلیله
5) -متی-یا-شنبلیله پینیت
تصویر: iStock
 
نام علمی: Trigonella foenum-graecum
 
متی یا شنبلیله نرم کننده طبیعت است. دانه ها در آب خیس می شوند. مایع حاصل یک ماده لاغر است که به مخلوطی از شیکااکای ، آملا و حنا اضافه می شود. از طرف دیگر ، بذرها را می توان یک شبه در آب خیس کرد و سپس با خمیر ریز خرد کرد و روی موها بمالید. می توانید کمی ماست را به خمیر اضافه کنید تا از مزایای اسید لاکتیک اضافه شده استفاده کنید.
 
مزایای Methi:
گردش خون را در پوست سر بهبود می بخشد
رشد مو را تقویت می کند
شرایط مو
بازگشت به TOC
 
6) برهمی
6) -BrahmiPinit
تصویر: Shutterstock
 
نام علمی: Bacopa Monnieri
 
برهمی در روغن و فرم پودر برای متوقف کردن ریزش مو و ضخیم تر و سالم تر شدن موها استفاده می شود. پودر مخلوط شده است
مزایای بهینگراژ:
رشد جدید مو را تقویت می کند (6).
درخشش و درخشش مو را می افزاید
بازگشت به TOC
 
10) اسطوخودوس
10) -LavenderPinit
تصویر: Shutterstock
 
نام علمی: Lavendula officinalis
 
اسطوخودوس به دلیل عطر و بوی خاص اما دلپذیر شناخته شده است. این ماده برای مراقبت از مو به دلیل خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده دفع کننده حشرات طبیعی است که موها را از شپش محافظت می کند. شما می توانید با اضافه کردن چند قطره به روغن حامل مورد نظر خود از روغن اسانس اسطوخودوس استفاده کنید.
 
مزایای اسطوخودوس:
تولید روغن را کنترل می کند
دافع حشرات طبیعی
پوست سر را سالم نگه می دارد
بازگشت به TOC
 
11) دانه کتان
11) -FlaxseedPinit
تصویر: iStock
 
نام علمی: Linum usitatissimum
 
دانه کتان حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب است که برای موهای شما ضروری است (7). همچنین شامل آنتی اکسیدان هایی است که از رادیکال های آزاد خلاص می شوند. برای استفاده از دانه کتان برای موهای خود ، دانه های زمین را جوشانده تا یک ژل تشکیل شود. این ژل را روی پوست سر و موهای خود بمالید.
 
مزایای تخم کتان:
مو را تغذیه می کند
با رادیکال های آزاد می جنگد
مو را تقویت می کند
از ریزش مو جلوگیری می کند
موها را مرطوب می کند
بازگشت به TOC
 
12) گزنه
12) -NettlePinit
تصویر: Shutterstock
 
نام علمی: Urtica dioica
 
گزنه راه حل موثری برای رفع ریزش مو است زیرا باعث تحریک پوست سر و بهبود گردش خون می شود. همچنین باعث تقویت ساقه مو می شود. گزنه را می توان زمین ساخت تا خمیری ایجاد کند. این خمیر را با روغن زیتون مخلوط کرده و آن را روی موهای خود بمالید.
 
مزایای گزنه:
از ریزش مو جلوگیری می کند
گردش خون را بهبود می بخشد
آسیب ها و شکستگی ها را کاهش می دهد
بازگشت به TOC
 
13) اره پالمتو
13) -Saw-PalmettoPinit
تصویر: Shutterstock
 
نام علمی: Serenoa repens
 
اره Palmetto از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون جلوگیری می کند. دی هیدروتستوسترون با ریزش مو ارتباط دارد (8). بنابراین گیاه از ریزش مو جلوگیری می کند و رشد سالم مو را تشویق می کند. Saw Palmetto را می توان به شکل مکمل ها مصرف کرد. همچنین می توانید موهای خود را با این گیاه بشویید.
 
مزایای اره Palmetto:
ریزش مو را کاهش می دهد
مو و پوست سر را تغذیه می کند
بازگشت به TOC
 
14) تقویم
14) -CalendulaPinit
تصویر: Shutterstock
 
نام علمی: Calendula officincilis
 
کالندولا بیشتر به عنوان Marigold شناخته می شود و منبع فراوانی از ویتامین ها ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها است که به مبارزه با التهاب کمک می کند. این باعث تولید کلاژن می شود که گردش خون در پوست سر را بهبود می بخشد و رشد موهای سالم را تقویت می کند. استحکام کششی ساقه مو را افزایش می دهد و می تواند به تنهایی یا با روغن حامل مرطوب کننده استفاده شود.
 
مزایای تقویم:
مو و پوست سر را تغذیه می کند
کلاژن را افزایش می دهد
گردش خون را بهبود می بخشد
بازگشت به TOC
 
15) کامفری
15) -ComfreyPinit
تصویر: iStock
 
نام علمی: Symphytum officinale
 
کامفری یکی از بهترین گیاهان برای رشد مو است و از عصاره آن برای جدا کردن مو استفاده می شود. این گیاه از ویتامین ها و مواد معدنی تشکیل شده است که به رشد مو سالم کمک می کند. کامفری پوست سر را تحریک و آرام می کند. از خشکی و شکستن محافظت می کند. می توانید با جوشاندن یک قاشق چای خوری کامفری خشک شده در یک فنجان آب جوش از کامفری به عنوان یک شستشوی مو استفاده کنید. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به محلول اضافه کنید. پس از خنک شدن محلول ، آن را روی موهای تازه شسته شده بریزید.
 
مزایای کامفری:
رشد مو سالم را ترویج می کند.
پوست سر را تحریک می کند
خشکی را کاهش می دهد
مو را جدا می کند
بازگشت به TOC
 
16) بابونه
16) -ChamomilePinit
تصویر: Shutterstock
 
نام علمی: Matricaria recutitia
 
بابونه به دلیل عطر آرامش بخش شناخته شده است ، اگرچه معمولاً به عنوان چای مصرف می شود ، اما می تواند از خارج برای مراقبت از مو نیز استفاده شود. این امر با تقویت و تقویت موی سر ، باعث تقویت و تقویت پوست سر می شود. همچنین یک هایلایت طبیعی است که می تواند تن های سبک به موهای شما اضافه کند. بعد از اینکه تازه شسته و حالت گرفت ، می توانید با شستشوی موهایتان با چای از بابونه استفاده کنید.
 
مزایای بابونه:
پوست سر را تسکین می دهد
ریشه ها را تغذیه می کند
بازگشت به TOC
 
17) آرنیکا
17) -ArnicaPinit
تصویر: Shutterstock
 
نام علمی: Arnica montana
 
خواص ضد التهابی در آرنیکا آن را به عنوان یک گیاه مفید برای حفظ سلامتی پوست سر شما قرار می دهد (9). یک ماده عالی برای استفاده برای مبارزه با شوره سر است. پوست سر سالم منجر به رشد موهای سالم می شود. روغن آرنیکا را می توان مستقیماً بر روی پوست سر یا در ترکیب با هر روغن حامل دیگر استفاده کرد.
 
مزایای Arnica:
ضد التهاب
شوره را کنترل می کند
رشد مو را تقویت می کند
بازگشت به TOC
 
18) گوتو کلا
18) -Gotu-KolaPinit
تصویر: Shutterstock
 
نام علمی: Centella asiatica
 
Gotu kola مخلوط شده با روغن زیتون برای ماساژ پوست سر بسیار عالی است. گردش خون و رشد مو را افزایش می دهد (10). افزایش گردش خون پوست سر را تقویت می کند و باعث رشد مو می شود و ریزش مو را مهار می کند.
 
مزایای Gotu Kola:
گردش خون را بهبود می بخشد
رشد مجدد مو را تقویت می کند
بازگشت به TOC
 
19) قاصدک
19) -DandelionPinit
تصویر: Shutterstock
 
نام علمی: Taraxacum officinale
 
گیاه قاصدک سرشار از آهن و ویتامین A است که هر دو برای درمان شرایطی از پوست سر ضروری هستند. اطمینان از سلامت پوست سر برای تقویت رشد مو مهم است. چای قاصدک ، که با جوشاندن یک قاشق غذا خوری قاصدک در 2 فنجان آب تهیه شده است
مرجع:ثانیکالا